poniedziałek, 21 września 2009

Troszkę się opuściłem... ale to mnie opuściła (mam nadzieję chwilowo) wena.
W weekend byliśmy na wsi. Na wsi jak to na wsi, było super. Co prawda zawsze mam tam masę roboty i trudno żebym posiedział i nic nie robił, ale to jest "moje miejsce na Ziemi"... Zrobiliśmy grilla, tzn piersi kurczaka w marynacie na sposób wschodni, karkówkę w słodkiej papryce, i cienkie surowe białe kiełbaski marynowane w piwie z lubczykiem... Do tego niespodzianką był chleb upieczony przez moją średnią szwagierkę (na zakwasie z ziarnami - pycha!). Tu podam tylko prosty sposób na karkówkę. Najpierw mała uwaga: nie mylić tej potrawy z karkówką gotową na grilla z supermarketu! Wygląda podobnie, ale nie wiem dlaczego, mam wrażenie, że tamta jest z mięsa, którego termin do spożycia minął dwa dni wcześniej... No, więc ja to robię tak (sposób od naszego Pascala-szacun - on robił rostbef): mięcho zalewam niewielką ilością oliwy, wsypuję dużo mielonej słodkiej papryki, troszkę ostrej (chili), pieprz, sól... i chwacit... Karkówkę grilluję do skutku, gdyby to był rostbef, trzeba krótko - na krwisto.
Wieczorem zrobiliśmy ognicho... musieliśmy przytargać trochę drwa z lasu, ale rodzinka, piła i nasz scenic spisali się na medal (nie wycinam zdrowych drzew, tylko usuwam drapaki - to info dla "Zielonych").
Po niedzieli w lodówce na ogół są pustki... (szczur powiesił się z głodu...) więc na wieczór trzeba wykombinować "coś" ... Szybkie i tanie, jedno z moich ulubionych dań. Biała kiełbasa w pomidorach. Do gorącego piekarnika wkładam blachę (szkło) z plastrami surowego, wędzonego boczku. Jak "puści" tłuszcz wkładam pomidory bez skóry i gniazd oraz czosnek w łupinach. Kiedy zmiękną trzeba je rozgnieść, dodać dużo rozmarynu (świeżego), pieprz, sól, i wcisnąć w "to" kiełbaski. Piec aż się pięknie przypieką... Spożywać z czerwonym winem, bagietką, sałatą i ze smakiem...

1 komentarz:

  1. Eeee Stary...ślinka mi cieknie...... może i najmłodsza siostra Ci coś podrzuci do jedzenia ;)
    coś tam potrafię....ale opisy...mniam mniam :)

    OdpowiedzUsuń